Aktuality

Terénní geologické programy

1.09. - Terénní geologické programy

Pro základní a střední školy jsme připravili ve školním roce 2016/2017 v rámci projektu Terénní environmentální výukové programy pro školy na téma geologiie Podblanicka dva nové programy. Pro zájemce je připraveno 12 zkušebních realizací, které jsou pro účastníky v rámci projektu zdarma. Více v celé zprávě.

 
Olbramovice křížem krážem

27.08. - Olbramovice křížem krážem

Minulou sobotu 27. 8., kdy teploty přesahovaly 34 stupňů Celsia se 66 statečných (malých, dospělých i starších) nenechalo odradit vedrem a úderem 13h se vydalo na pochod pořádaný městysem Olbramovice ve spolupráci s Krajem blanických rytířů. Na výběr byly 3 trasy po okolních vesnicích: 7km, 12km a 17km, během cesty účastníky čekalo 5 zastávek, na kterých se plnili jednoduché úkoly a za ně pak dostávali razítka. V cíli na ty úspěné čekalo čepované pivo/limo a buřty a na děti menší skákací hrad a blanický rytíř. Doufáme, že příští rok nás bude jednou tolik!

 
Péče o krajinu Podblanicka - nová příručka pro vlastníky a hospodáře

26.08. - Péče o krajinu Podblanicka - nová příručka pro vlastníky a hospodáře

Pro vlastníky půdy a hospodáře na Podblanicku vydalo ČSOP novou příručku, která jim pomůže s péčí o vzácné duhy a lokality stejně jako s jejím financováním. 

 
Malý Blaník - Kaple Máří Magdalény

22.08. - Malý Blaník - Kaple Máří Magdalény

 Malý Blaník - Kaple Máří Magdaleny 22.7.2016

Toho dne proběhla připomínka slavných poutí na tomto posvátném místě. Vlašimský Podblanický spolek recitoval a zazpíval staré duchovní písně. Přítomným byl přečten text o historii lokality Malého Blaníku a tamní kaple Máří Magdaleny. Byla rovněž přednesena píseň od pátera Václava Oktábce, louňovického kněze, který zde i v době hluboké totality pořádal mše svaté.

 
Regionální značka Kraj blanických rytířů pomáhá i přírodě

2.08. - Regionální značka Kraj blanických rytířů pomáhá i přírodě

ČSOP Vlašim vydal aktualizovaný Katalog regionálních výrobků z Kraje blanických rytířů. Tentokrát v něm i vysvětluje, jak regionální značka pomáhá ochraně přírody.

Katalog lze získat zdarma v Ekocentru Vlašim, v Domě přírody Blaníku, Vodním domě a na řadě dalších turisticky navštěvovaných míst Podblanicka.

Lze ho také stáhnout zde. (53 MB)

 
Pouť vlašimského vikariátu ke Svaté bráně

19.07. - Pouť vlašimského vikariátu ke Svaté bráně

Dne 17. července 2016 se konalo tradiční putování k milosrdné soše Panny Marie na Hrádku.

 
Geologie na Jinošově

24.06. - Geologie na Jinošově

Projekt Terénní environmentální výukové programy pro školy již zná lokality, na kterých budou programy probíhat. První z nich představí účastníkům nově zrevitalizovaný vápencový lom v Jinošovském údolí a druhý zavede účastníky na horu Blaník.

 
Opuštěný vápencový lom ochránci přeměnili na žabí ráj a vybavili vyhlídkou pro návštěvníky

20.06. - Opuštěný vápencový lom ochránci přeměnili na žabí ráj a vybavili vyhlídkou pro návštěvníky

Vlašim; 20. června 2016: Ochránci přírody dnes slavnostně otevřeli dříve zanedbaný vápencový lom v Jinošovském údolí u Vlašimi. Vytvořili zde nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu. Jedná se již o třináctou lokalitu ve Středočeském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, celkem již sedmdesátou pátou v ČR. Jinošovský lom se stal další lokalitou, o kterou pečuje Pozemkový spolek pro přídodu a památky Podblanicka.

 
Už víme, co je uvnitř Blaníku

20.06. - Už víme, co je uvnitř Blaníku

Toto by mohli prohlásit účastníci sobotní akce S geologem na Blaník. Exkurzi po geologických zajímavostech mýtické hory vedl docent Jaroslav Kadlec.

 
Přijeďte z Prahy do paraZOO parním vlakem

16.06. - Přijeďte z Prahy do paraZOO parním vlakem

Svezte se parním vlakem s lokomotivou "Čtyřkolák" proti proudu Sázavy za romantickou krajinou Posázaví i bohatým programem.

 
<< -  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38  -  >>