Všechny aktuality

Vlakem na výlet? Co třeba za lvem z Jiráskových pověstí

aktuality

8.11.2019

Rožmberské městečko Miličín je známé především skalním útvarem, který nápadně připomíná lva. Podle legendy, kterou zpopularizoval ve svých Starých pověstech českých Alois Jirásek, jde o zkamenělého strážce blanických rytířů.

Rulový přírodní útvar se skládá ze dvou výběžků a při troše představivosti v něm skutečně můžete tušit ležícího krále zvířat, který se dívá k jihu. Právě odtud mají podle pověsti přijít nepřátelé. Hora Blaník je od lva vzdálená vzdušnou čarou asi 17 kilometrů. Traduje se, že z Blaníku vede na Kalvárii podzemní chodba, kterou blaničtí rytíři chodí lva kontrolovat. Jeho srdce prý stále bije, ačkoli tělo již dávno zkamenělo.

Na vrchol hory Kalvárie se od vlakové zastávky v Ješeticích vydejte po modré turistické značce. Po třech a půl kilometrech, na rozcestí v Třetuželi, ji vyměňte za zelnou. Ta vás po dvou kilometrech dovede na vrch Kalvárie. Asi 50 metrů od vrcholu leží miličínský lev. Je od něj pěkný rozhled do Kraje blanických rytířů.

Dominantou hory je však kaple Utrpení Kristova, postavená roku 1748. Původní křížovou cestu vedoucí ke kapli tvořily v letech 1814 až 1914 kamenné kříže. Nyní jsou rozmístěny kolem Miličína a některých z nich jste si mohli všimnout při cestě od ješetického nádraží.


Kaple na Kalvárii nad Miličínem. Foto: M. Špoula

Dva kříže z původní křížové cesty se stále nedaří najít, třeba budete mít při zpáteční cestě na nádraží štěstí právě vy. Cestou můžete také přemýšlet, proč nazval český novinář, spisovatel a politik Jan Herben (1857–1936) okolí Miličína Českou Sibiří.

Tip: Z vrcholu Kalvárie můžete sestoupit do Miličína, rožmberského městečka. Průvodci po cestě vám budou kamenné kapličky nové křížové cesty, postavené v roce 1914. Dominantou Miličína je gotický kostel Narození Panny Marie s bílou věží čtvercového půdorysu, která přechází ve výšce 29 metrů v osmihranný jehlan. Od kostela se můžete křivolakými uličkami vydat na Hájkovo náměstí. Zpět na Kalvárii se nechte vést Naučnou stezkou Čeňka Kraupnera, která připomíná místního rodáka a mecenáše.


Malebný Miličín. Foto: M. Špoula.

Více o výletu v aplikaci vlakem na výlet zde.

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů