Všechny aktuality

Podívejte se do nitra hory v Křížovském lomu

aktuality

22.10.2019

Křížovský lom najdete při silnici z Kondrace na Načeradec, asi dva kilometry od Kondrace (zhruba kilometr od Domu přírody). Poblíž lomu se nalézá parkoviště.


Slavnostní otevření Křížovského lomu 22. října 2019. Foto: J. Špačková

Ve stěnovém lomu při západním úpatí Křížovské hory se do roku 1986 těžila tzv. blanická ortorula, používaná jako silniční kamenivo. Zdejší ortorula vzácně obsahuje miniaturní krystalky českého granátu, neboli pyropu.


Ozdobou Křížovského lomu je jezírko, domov několika druhů obojživelníků. Foto: J. Špačková

Turisté mají nyní díky Českému svazu ochránců přírody Vlašim a národnímu geoparku Kraj blanických rytířů jedinečnou možnost nahlédnout do nitra hory a díky hravým panelům, vzniklým za podpory NET4GAS, se dozvědět více o zajímavé geologické lokalitě. V lomu je také možnost strávit noc pod širákem nebo si opéct vuřty na k tomu určeném ohništi (jde v podstatě o jediné povolené ohniště v přírodě CHKO Blaník).


V lomu můžete využít ohniště.Foto: J. Špačková

Opuštěný lom u Křížovské hory je romantickým místem, nejen díky obnaženému skalnímu masivu a zeleni, prorůstající horninou, ale také díky menšímu lomovému jezírku. Z hůry nad lomem je navíc pěkný výhled na Velký Blaník. 

Při návštěvě Křížovského lomu nezapomeňte, že je tato lokalita je domovem vzácných druhů hmyzu a také výra velkého.

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů