Všechny aktuality

Zažijte pravou pouťovou atmosféru na Podblanicku! O víkendu v Trhovém Štěpánově

aktuality

22.08.2019

Štěpánovská pouť začíná v pátek večer diskotékou v místní sokolovně. V sobotu se kulturní program přesune k vlakovému nádraží, kde od 19 hodin vystoupí Recept dále Apples Girls Rock, This a Rubicon River. 

Interiéry gotického kostela sv. Bartoloměje si můžete prohlédnout v neděli od 8:30 při pouťové Mši svaté. Mezi 10. a 16. hodinou bude hrát na náměstí dechová kapela Sebranka, mezi 12. a 13. pak Heligonky. 


Kostel sv. Bartoloměje a Muzeum Štěpánovska. Foto: Vít Švajcr

Sobotní návštěva muzea
V neděli 25. srpna  mezi 10. a 16. hodinou můžete zavítat do Muzea Štěpánovska. Najdete ho poblíž kostela,  v jedné z nejstarších zachovaných budov z konce 16. století Muzeum Štěpánovska. V přízemí muzea se ve stálé expozici seznámíte s předměty a ukázkou interiérů, které byly nezbytnou součástí každodenního života našich předků (např. kuchyně, ložnice či stolování). V prvním patře jsou vystaveny předměty, které ještě v době nedávno minulé sloužily svému účelu a leckdo z návštěvníků je ještě pozná (strojek na pražení kávy, zabíjačkové či ševcovské náčiní, ruční pračky apod.). Vystavené předměty byly do muzea darovány místními občany.
Prohlédnout si můžete aktuální výstavu Nesmíme zapomenout, věnovanou Janu Opletalovi a dalším obětem nacistické perzekuce v roce 1939.

Tip na zajímavé místo
Pokud byste na chvíli chtěli uniknout pouťovému veselí, deset minut klidné chůze od náměstí, nedaleko od železniční stanice, najdete židovský hřbitov, jehož historie sahá možná až do 15. století. Nachází se zde přes 250 náhrobků, nejstarší datovaný roku 1775. Na tento hřbitov byly přemístěny také náhrobky ze zrušeného židovského hřbitova v Dolních Kralovicích, který byl zatopen v 70. letech 20. století při napouštění údolní nádrže Švihov na Želivce.


Židovský hřbitov v Trhovém Štěpánově. Foto: J. Špačková

Kudy do Štěpánova?
Do Trhového Štěpánova lze přijet vlakem od Benešova a Vlašimi (trať č. 222), autobusem od Vlašimi a Čechtic, autem po silnici od Vlašimi (silnice č. 126) nebo z dálnice D1 (exit 49 Psáře nebo 56 Soutice). Z Vlašimi Vás do Trhového Štěpánova přivede také zelená turistická značka.

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů