Všechny aktuality

V neděli zavítejte do Votic na Porcinkuli

aktuality

28.07.2019

Takových poutí jako je votická Porcinkule už mnoho neuvidíte. Jde o tradiční pouť, spjatou s působením františkánského řádu ve Voticích. ttyo poutě bývaly velmi slavné, s procesím, nakládanými okurkami, flašinetáři, perníkáři a prodavači svatých obrázků. V roce 2013 se ji ve Voticích podařilo obnovit a těší se velké oblibě nejen místních.


Atrakce na votickém náměstí. Foto: J. Špačková

Porcinkule začne v neděli 4. srpna v 11. hodin Mší svatou v kostele sv. Františka z Assisi. Při mši bude veřejnosti poprvé představen zrestaurovaný obraz Františkánští mučedníci.

Po mši se procesí v čele se soškou Panenky Marie vydá na Komenského náměstí.

Od 14 hodin si na Komenského náměstí nenechte ujít odpoledne plbné hudby, pouťových atrakcí a dobrot. Zahraje dechová kapela Krajanka a kolotoče budou točit za polovinu.

Prohlédnout si město pěkně z výšky můžete z vyhlídkové věže kostela sv. Václava - z Václavky. V neděli bude věž otevřena od 12:30 do 17:00.

Prohlédněte si také expozice ve zrekonstruovaném Klášteře sv. Františka z Assisi. V neděli je otevřeno mezi 10. a 12. a 13. a 17. hodinou. V klášteře si můžete prohlédnout expozici věnovanou františkánskému řádu, kolektivizaci na Voticku, bitvě u Jankova, ale také výstavu historických panenek a kočárků nebo nově otevřené Vlastivědné muzeum Voticka. 
Nezapomeňte se podívat také na votický hřbitov, konkrétně na kopii Božího hrobu z roku 1685.

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů