Všechny aktuality

Nová knížka Jaroslavy Pospíšilové je věnována Neustupovu

aktuality

24.07.2019

Svojí další knihou autorka knih pro děti a regionálně zaměřených publikací Mgr. Jaroslava Pospíšilová vzdává hold svému rodišti – městysu Neustupov na Voticku. Kniha Neustupov a okolí pojednává o historii i současnosti všech sedmnácti osad, které do katastru městyse patří.


Autorka regionálních publikací a knih pro děti Jaroslava Pospíšilová. Foto: Archiv J. Pospíšilové

Chybějící poznámkový aparát (na konci knihy je uvedena použitá literatura) dává tušit, komu je kniha určená, nejde o vědeckou publikaci, ale populárně naučnou, určenou hlavně čtenářům z Neustupova a okolí. Právě ty nejvíce potěší množství barevných fotografií a dokumentů z historie a současnosti, vyvedených na křídovém papíře.

Kniha je opatřená předmluvou Antonína Holubovského, neustupovského rodáka a předsedy Vlastivědného klubu Votice, který na publikaci spolupracoval.  Namísto úvodu využila Jaroslava Pospíšilová slova z Herbenovy knihy Hostišov a zcela poprávu „zasadila“ Neustupovsko na okraj drsného, ale krásného kraje, nazývaného „Českou Sibiří“.
Kapitola Historie vsi seznamuje s nejstaršími dějinami Neustupova, pak následují tematické kapitoly, věnované zámku, kostelu, škole, obchodům a živnostem a spolkovému životu. Samostatná kapitola je věnována obcím Broumovice a Jiřetice a jejich osadám, dále Podlesí a Dolnímu Borku. Autorka věnovala prostor také Stupskému potoku, mlýnům a pilám, které na potoce stávaly, ale i rybníkům, včetně těch zaniklých. Jaroslavě Pospíšilové se podařilo shromáždit též informace o zaniklé židovské obci, zmínila nález neustupovského zlatého pokladu v polovině 19. století a také významné neustupovské osobnosti – otce skladatele Josefa Suka Josefa Suka staršího, šlechtice a mecenáše Artuše Aichelburga nebo primadonu Národního divadla Annu Slavíkovou.

Z knihy dýchá autorčina láska k rodišti, text je psán příjemnou srozumitelnou češtinou, příliš se nerozvolňuje do podrobností, což by bylo spíše na škodu. Vkusné grafické zpracování vhodně kloubí dobové fotografie s novějšími snímky a dokumenty.


Jaroslava Pospíšilová (třetí zleva) při křtu knihy v Neustupově. Foto: Archiv J. Pospíšilové

Křest knihy Neustupov a okolí se uskutečnil v sále neustupovského kulturního domu 29. června. Knihu můžete zakoupit v obchůdku Podblanického ekocentra ve Vlašimi, v Knihkupectví Marie Žížalové ve Vlašimi, v Turistickém informačním centru Votice, ve věži Václavce ve Voticích a v benešovském knihkupectví Daniela.

 

Neustupov a okolí
Autor: Jaroslava Pospíšilová
Grafické zpracování: Jiří Novotný
Nakladatel: Městys Neustupov
Tisk: TRIA, s.r.o.
Rok vydání: 2019
ISBN: 978-80-86618-23-4

Více o knihách Jaroslavy Pospíšilové zde.

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů