Všechny aktuality

Vydejte se za zajímavostmi Keblova, obce poblíž Želivky

aktuality

10.07.2019

Obec leží na severozápadě mikroregionu Želivka, asi 14 km východně od Vlašimi. Součástí obce je osada Sedlice.
Dominantou Keblova je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z konce 13. století. Byl poškozen při požáru v roce 1895. Během dvou let byl opraven, a to včetně nového oltáře a přelití čtyř nových zvonů. Koncem 40. let 20. století dostal věžní hodiny.  Od 70. let 20. století visí ve věži zvon Petr a Pavel z roku 1551, který sem byl převezen ze zatopených „starých“ Dolních Kralovic. Kolem kostela roste soubor památných lip.


Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Keblově. Foto: Vít Švajcr

Prohlédnout si celou obec můžete z vyhlídky u kapličky, která stojí na kopci při bývalé cestě mezi Keblovem a Sedmpány. Kaplička je zasvěcená Čtrnácti sv. pomocníkům, je v ní však umístěn obraz Panny Marie.
 


Kaplička mezi Keblovem a Sedmpány. Foto: Vít Švajcr

Vodní nádrž Němčice
Zelená turistická značka vás z Keblova zavede k Vodní nádrži Němčice. Slouží k zachycení naplavenin ze Sedlického potoka, které by jinak skončily v Želivce. Přehrada Němčice byla postavena v letech 1975 až 1980. Na vybraných lokalitách nádrže je povolen rybolov.


Smírčí kámen
Smírčí kámen stojí na ostrůvku na okraji němčické nádrže, při staré cestě mezi Keblovem a Kačerovem. Podle legendy byl vztyčen na místě, kde husité utopili jednoho z keblovských kaplanů, když táhli na Kutnou Horu.


Smírčí kámen mezi Keblovem a Kačerovem. Foto: Jana Špačková

Viadukt po zrušené železniční trati
Po zhruba 12 metrů vysoké hrázi vodní nádrže Němčice vede silnice spojující Keblov a Bernartice. Z hráze je pěkný pohled na kamenný železniční viadukt, pozůstatek v roce 1975 zrušené železniční tratě z Trhového Štěpánova do Dolních Kralovic. Viadukt se nachází v pásmu ochrany vod, proto je nepřístupný.


Na viadukt po zrušené železniční trati je pěkný pohled z hráze němčické nádrže. Foto: Vít Švajcr

Národní přírodní památka Hadce u Želivky
Chráněné území se rozkládá v nepřístupném pásmu ochrany vod na podloží hadcových skal. Hadec je hornina bohatá na hořčík, který působí na většinu rostlin toxicky. Proto na něm roste specifická květena. K nejvzácnějším zdejším rostlinám patří kuřička hadcová – NPP Hadce u Želivky je jednou ze dvou jediných světových lokalit jejího výskytu, druhou lokalitou jsou Hadce u Hrnčíř poblíž Kamberka.
Kuřičku hadcovou si můžete prohlédnout na uměle zřízených hadcových skalkách u Vodního domu v Hulicích.


Kuřičku hadcovou si můžete prohlédnout na uměle zřízených
hadcových skalkách ve Vodním domě u Hulic. Foto: VD Hulice

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů