Všechny aktuality

Propagace, společná vstupenka i nabídka pro školy a skupiny nesou své ovoce

aktuality

29.05.2019

Říká se, že sdílená radost je větší radost, a také, že spokojenost spočívá v umění radovat se z maličkostí. Proto se o jednu takovou „malou radost“ z Louňovic pod Blaníkem chceme podělit.

Pracovní úterek 28. května 2019 začal jako každé jiné dny. Panu starostovi zavolala paní vychovatelka ze základní školy speciální Olešovice, že jsou s dětmi na vycházce na Blaníku, o němž se sice ve škole učily, ale dosud tam nebyly. Chtěla vědět, zda by děti mohly něco zajímavého vidět v Louňovicích, kde by svůj výlet zakončily. Když zjistila, že je zde včelařské muzeum s unikátní prohlídkou živého včelstva, byla nadšená a hned věděla, že toto její svěřence určitě zaujme. Pan starosta, když viděl, o jaké děti jde, jí spontánně nabídl, že si mohou včely prohlédnout, sám si udělal chvilku čas a navíc zajistil odborný výklad učitele včelařství. A tak nečekaně vzniklo ve včelařském muzeu milé a srdečné setkání.


Starosta Louňovic pod Blaníkem Ing. Václav Fejtek (vpravo) s dětmi z Olešovic. Foto: Hana Novotná

Děti se dozvěděly o životě včel, který pak mohly i přímo pozorovat v prohlížecím úlu. Povídalo se o významu včel, jak opylováním napomáhají životu, o včelích produktech a jejich blahodárných účincích. Povídalo se o ohrožení a vymírání včel, o tom, jak jim lidé mohou pomoci například péčí o stromy, louky, květiny a vodní zdroje. Bylo krásné pozorovat, jak se postupně mění vnímání dětí a jejich pohled na včely. Už to nebyl jen pro někoho „obtížný“ bodavý hmyz ale důležití pomocníci a živé bytosti se svou moudrostí. Děti si uvědomily, že příroda nám dává vše potřebné pro život a že je třeba za tu péči poděkovat a vážit si jí a také jí opětovat. Uvědomily si svou sounáležitost s přírodou.

Jsme rádi, že v Louňovicích tuto živou expozici máme, děkujeme místním včelařům, že se o ni s láskou starají a zveme k nám na návštěvu.

 

Informační centrum Louňovice pod Blaníkem
Hana Novotná

Zámek 1, nám. J. Žižky
Louňovice pod Blaníkem, 257 06
317 852 658, 732 221 060
infocentrum@lounovicepodblanikem.cz
www.lounovicepodblanikem.cz

Společná vstupenka v Louňovicích pod Blaníkem je k zakoupení v Informačním centru v Louňovicích pod Blaníkem, na rozheldně, na parkovišti pod rozhlednou, v Hostinci pod Blaníkem, v Zámecké restauraci a na Úřadě Městyse Louňovice pod Blaníkem.

Nabídka pro školy (leták zdarma ke stažení) zde 

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů