Všechny aktuality

Vydejte se v sobotu 18. května na Cestu za zlatem

aktuality

13.05.2019

Na sobotu 18. května připravuje Obec Kamberk, Biofarma Dolejší mlýn a Český klub zlatokopů 6. ročník pochodu  s názvem Cesta za zlatem. Na všech trasách čeká návštěvníky rýžování zlata.


Rýžování zlata. Foto: ČSOP Vlašim

Akce je určena pro děti i dospělé, pěší trasu lze zvolit ve třech variantách, cyklotrasa je pouze jedna. Nejkratší trasa je zhruba 4 km dlouhá a je určena hlavně pro děti. Střední trasa měří 10 km a dlouhá trasa 20 km. 

Kromě vlastního pochodu je součástí akce i „škola zlatokopů“, kde si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky.

Zvláště děti uvítají ukázku staré kamberské hasičské stříkačky a různé hry na tvrzi Kamberk. Podíváte se také do Muzea venkova.


Muzeum venkova v Kamberku. Foto: Martin Špoula

Start i cíl pochodu bude v Biofarmě Dolejší mlýn, která se nachází před obcí Kamberk směrem od Vlašimi.  Na místě bude vyhrazen prostor pro parkování a lze se před cestou i po cestě řádně občerstvit. GPS: 49.6028536N, 14.8349494E.

Start pochodu je od 9 do 10 hodin. Startovné činí 40 Kč. Kdo dorazí do cíle, může se těšit na něco na památku. 
 


Biofarma Dolejší mlýn nabídne také občerstvení. Foto: ČSOP Vlašim

Akce připomíná hornickou minulost kraje. V okolí Kamberka se zlato rýžovalo pravděpodobně už za Keltů. Stará rýžoviště byla především na řece Blanici a na jejích přítocích. První české zlaté mince od doby Keltů, dukáty, byly raženy ve 14. století ve slavné Kremnické mincovně ze zlata vytěženého v kamberských dolech a v nedalekém Roudném.

Pochod Cesta za zlatem probíhá v rámci Týdne geoparků. Turistická destinace Kraj blanických rytířů se rozkládá na území stejnojmenného národního geoparku. Více o geoparku Kraj blanických rytířů zde: http://www.geopark-kbr.cz/

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů