Všechny aktuality

Zámek Růžkovy Lhotice vystavuje Smetanův Blaník

aktuality

8.05.2019

Jako bonus nabízí letos zámeček Růžkovy Lhotice návštěvníkům komorní výstavu Smetanův Blaník. Připomíná, že právě letos je to 140 let, co Bedřich Smetana dokončil symfonickou báseň Blaník a uzavřel tak svůj slavný cyklus Má vlast. „V této básni zažívá český národ své vzkříšení a Smetana jí dotvořil 9. března 1879, tedy již jako pět let zcela hluchý. Také v stálé expozici zámečku najdete předměty, které mají k symfonické básni vztah“, říká autor expozice a blanické výstavy Jindřich Nusek. Na jednom z klavírů v Zeleném salonu totiž Smetana zřejmě Blaník přímo komponoval, a to při pobytu v Jabkenicích.


Léta, strávená v Růžkových Lhoticích, patřily k nejšťastnějším mladým létům Bedřicha Smetany. Foto: J. Špačková

Komorní výstava přibližuje souvislosti vzniku básně a předměty připomínají dobové postavy i díla spojené s tématem Blaníku a jeho rytíři. Ukazuje také uměleckou kopii rukopisu symfonické básně, v které se Smetana vrátil do kraje svých nejšťastnějších let 1835-43, kdy trávil dlouhé prázdniny v Růžkových Lhoticích a na širším Podblanicku. Například na prázdniny v létě 1841 šel z Benešova do Lhotic pěšky a Blaník jistě sledoval jako blížící se dominantu kraje“, dodává Jindřich Nusek.


Partitura symfonické básně Blaník. Foto: J. Špačková

Premiéru měl Blaník 4. ledna 1880 na pražském Žofíně, a tedy i na příští rok chystá Muzeum Podblanicka „blaníkovské akce“. Letošní výstavu můžete v Růžkových Lhoticích navštívit až do 29. září 2019.


V expozici si prohlédnete klavíry českých hudebních velikánů. Foto: J. Špačková

Doporučujeme se po prohlídce zámku projít po malebné návsi s rybníkem a kapličkou. V pravé poledne se celou vsí ozývá její zvon. 

Podívejte se na reportáž z Růžkových Lhotic: 
https://www.youtube.com/watch?v=qp73i0d_hj0

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů