Všechny aktuality

Překvapil vás deštivý víkend? Zajděte na výstavu geoparků do Domu přírody

aktuality

16.03.2019

Na panelech výstavy se dozvíte, co geoparky jsou a proč jsou zřizovány.

Nejprestižnějším národním titulem pro geoparky je „národní geopark“. V České republice jich máme v současnosti 9. Patří mezi ně NG Český ráj, který je zároveň Globálním geoparkem UNESCO, dále NG Egeria, NG Železné hory, NG GeoLoci, NG Kraj Blanických rytířů, NG Podbeskydí a NG Ralsko, NG Geopark Vysočina a NG Broumovsko. A další dva geoparky se o titul národní geopark" v tuto chvíli ucházejí, jsou to Geopark Barrandien a Geopark Královská Šumava.


Na výstavě si prohlédnete panely o geoparcích. Foto: J. Špačková

Malebná mírně zvlněná krajina Podblanicka na první pohled nepůsobí jako ráj geologie chtivých návštěvníků. Přesto – věděli jste, že se nacházíte u kořenů bývalých velehor? Že ještě poměrně nedávno jste tu mohli kromě slavného zlatodolu Roudný potkat uhelný důl nebo důl na grafit?

Výstavu o geoparcích můžete navštívit do konce března vždy o víkendech, v sobotu a v neděli mezi 9. a 16. hodinou. Polohu zajímavých geologických lokalit v Kraji blanickcýh rytířů vám přiblíží 3D model Blanické brázdy. Na výlet do bývalého zlatodolu Roudný se můžete vydat díky dokumentu. Zhlédnout ho můžete třeba při dobré kávě, kterou vám v Domu přírody udělají. 


Na výstavě poznáte některé oblasti ČR tak, jak je ještě neznáte. Foto: J. Špačková

Více na: http://www.dumprirody.cz/blanik/

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů