Všechny aktuality

Slavnost připomene sourozence Roškotovy

aktuality

11.03.2019

Slavnosti sourozenců Roškotových, konané letos již po čtrnácté, začnou ve 14 hodin slavnostním předáním cen vítězům výtvarné soutěže „Domov“. Jak uvedla vedoucí Spolkového domu Mgr. Jitka Fialová, porota letos vybírala ze zhruba stovky obrázků.
Součástí slavností bude také vernisáž výstavy „Anna Roškotová doma (v domě, na zahradě a v parku)“. Nejen pro děti je přichystaný puzzle koutek, chybět nebudou ani výtvarné dílny. „Děti i dospělí si mohu přijít vyrobit tzv. strážce domova nebo další dekorace, které zútulní jejich domov," dodala Fialová. 
Těšit se můžete také na vystoupení děvčat ze spolku Sluníčko, který má ve Spolkovém domě klubovnu. Připraveno je bohaté občerstvení.

Výstava obrazů a skic Anny Roškotové „Anna Roškotová doma (v domě, na zahradě a v parku)“ potrvá do 22. března, Od 17. do 22.  března bude Spolkovém domě k vidění mezi 10. a 16. hodinou.


Slavnosti sourozenců Roškotových v roce 2017. Foto: Vít Švajcr

Kdo byl kdo?

Anna Roškotová (1883 - 1967) studovala soukromě u Václava Jansy v Praze a u Adolfa Holzla v Dachau u Mnichova. Jejím strýcem byl prezident Emil Hácha a bratrem známý architekt Kamil Roškot. 
V roce 1921 založila v Praze Kruh výtvarných umělkyň. Vystavovala v Praze, ve Vídni a v Benátkách.
Malovala architekturu, městské veduty a městské i chrámové interiéry, 
s oblibou se vracela ke krajině a malbě zvířat. Zpočátku byla její tvorba ovlivněna impresionismem a  secesní stylizací.


Malířka Anna Roškotová. Zdroj: www.obrazkovysvet.cz

Kamil Roškot (1886 - 1945) studoval stavitelství a architekturu v Praze, později filosofii, dějiny umění na Karlově univerzitě a kresbu u Maxe Švabinského a architekturu u Jana Kotěry. V roce 1928 byl jedním ze zakládajících členů a předsedou Asociace akademických architektů.
Je významným architektem období funkcionalismu.
Jeho dílem je sokolovna ve Vlašimi z roku 1930, ve třicátých letech pracoval na projektu přehrady Pastviny na Divoké Orlici, jeho „rukopis" nese i Divadlo v Ústí nad Orlicí.


Architekt Kamil Roškot. Zdroj: Wikipedia

 

Úvodní fotografie: Spolkový dům ve Vlašimi, který v roce 1966 darovala Anna Roškotová městu. Foto: Kateřina Červenková

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů