Všechny aktuality

Kam na výlet o jarních prázdninách? Přece do Vodního domu

aktuality

30.01.2019

V únoru a v březnu je Vodní dům otevřený od 9 do 16 hodin. V zimním období nejsou sice kvůli mrazu v provozu vodní prvky v artiu, ale to nevadí. Vodní dům nabízí dost zábavy i tak!

Hlavním cílem Vodního domu je návštěvníkům hravou formou sdělit  jednoduchou, ale životně důležitou (a v posledních letech v souvislosti se suchem hodně aktuální) myšlenku, a sice to, že u nás zatím všichni máme k dispozici dost čisté pitné vody, ale není to samozřejmost. 

Vnitřní expozice je prostoupena celým Vodním domem. Je interaktivní a zajímavá pro všechny věkové kategorie, exponáty si lze osahat, vyzkoušet, ochutnat, slyšet a zažít.

Ve vstupní hale s recepcí čeká na návštěvníky hmatové akvárium. Neobvyklý průchod tunelem do hlavního expozičního sálu je doplněn kapající a tekoucí vodou po stěnách tunelu a jejím náležitým akustickým doprovodem.

V části expozice nazvané  Vodní mikrosvět návštěvník vidí zvětšené modely mikroorganizmů a preparáty pod mikroskopem. Ve druhé části nesoucí název Pod vodní hladinou jsou prezentovány vodní rostliny a zvířata, do sluchátek zní zvuky vody, na strop je promítána vodní hladina a vrcholem je pohled oknem pod hladinu expoziční nádrže. Třetí část – Mokřadní život – nabízí pohled do dioramatu prezentujícího břeh Želivky s poslechem zvuků ptáků a žab. V části nazvané Nekonečná cesta vody je prezentována voda jako důležitý zdroj pro člověka, lze ochutnat její různé druhy, vyrobit vlastní mrak a zjistit, kolik vody tvoří lidské tělo. Poslední část – Výlet do historie –
je umístěna v přednáškovém sále, kde jsou kromě promítání tematických filmů instalovány originály nástěnných maleb z doby Karla IV., které byly zachráněny při demolici kostela v Dolních Královicích před tím, než bylo městečko zatopeno přehradou.

V rámci instalace expozice se na hygienických zařízeních návštěvník dozví, kolik spotřebuje vody při splachování a kolik ušetří při použití vodovodních baterií s perlátorem, které si může vyzkoušet.

Úvodní foto: Návštěvnické středisko Vodní dům
Foto: Vít Švajcr

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů