Všechny aktuality

Výstava hub v Domě přírody Blaníku opět přivítala své návštěvníky

aktuality

7.11.2018

AOPK ČR – Správa CHKO Blaník a ČSOP Vlašim připravili již tradičně pro houbaře a milovníky hub o posledním říjnovém víkendu 10. ročník výstavy hub blanických lesů. I tentokrát našly voňavé lesní poklady své útočiště v Domě přírody Blaníku u Kondrace.

Přes letošní, pro houby nepříznivé, příliš suché počasí prakticky celé houbařské sezóny se organizátorům i samotným návštěvníkům výstavy podařilo nalézt celkem 183 druhů nejrůznějších hub, z nichž některé patřily k vzácným.

Největším exemplářem výstavy byl několikakilogramový exemplář šupinovky ježaté, která je ohroženým druhem. Nejvíce zástupců, celkem 17, měly na výstavě holubinky, ke kterým směřovaly četné dotazy návštěvníků. Hojně byly zastoupeny také ryzce, z nichž nejvzácnější byl ohrožený ryzec hnědočervený. Na výstavě bylo možné vidět i hřibovité druhy – hřib smrkový, hřib kovář, hřib hnědý nebo osmahlý, ke zhlédnutí bylo i pět druhů kozáků včetně vzácného kozáka bílého a oranžově zbarvený křemenáč osikový. Mnoho dotazů příchozích bylo věnováno čirůvkám a strmělkám, zejména jak poznat jedlé druhy. Z menších druhů zaujaly návštěvníky krásně zbarvené voskovky, zastoupené zde i kriticky ohroženou voskovkou Reidovou.

 

 

 

 

 

Výstavu svým komentářem v sobotu 27. října obohatil mykolog Pavel Moran, který odpovídal na dotazy návštěvníků a určoval jimi přinesené exponáty. Příchozí se také dozvěděli, jak bezpečně poznávat některé méně známé, avšak výtečné druhy a jak je v kuchyni upravit. Součástí výstavy bylo promítání více než 400 fotografií hub Pavla Morana.

Výstava zůstala přístupná pro návštěvníky Domu přírody Blaníku až do neděle 28. října a celkem ji za dva dny zhlédlo přes nepříliš příznivé počasí 250 návštěvníků.

Příloha:

P1090778, P1090835, P1090840, P1090849 Foto z výstavy (foto Ivana Křížová)

 

 

 

 

 

Bc. Ivana Křížová

AOPK ČR, RP Střední Čechy

Správa CHKO Blaník
257 06 Louňovice pod Blaníkem
tel.: 317 852 654

strednicechy@nature.cz

Autor: pořadatel
Kategorie: proběhlo
Projekt: ------