Všechny aktuality

Vydejte se pěšky za zlatem a strašidlem kolem Zvěstova

aktuality

1.11.2018

Asi osmi a půl kilometrovou procházku za zlatem, „strašidelným mlýnem“ a havířskou rotundou začneme ve Zvěstově.

Automobil můžeme zaparkovat na návsi u rybníka na parkovišti před obecním úřadem, na který „dohlíží“ pískovcový svatý Jan Nepomucký z roku 1728. Kolem barokního díla od neznámého autora se po modré turistické značce vydáme do kilometr vzdáleného Šlapánova.
Z dálky nás vítá věž kostela svatých Petra a Pavla, datovaný do poloviny 13. století.


Kostel ve Šlapánově. Foto: Luboš Račanský

Kolem zdi, za níž se skrývá kostel, márnice i výklenková kaplička půjdeme dále po zelené, abychom opět zhruba po dvou kilometrech došli do Roudného, původně středověké hornické osady. 
O tom, jak se v prostoru tohoto kdysi nejvýznamnějšího zlatotodolu Rakouska-Uherska těžilo zlato, se dozvíte díky technické naučné stezce. Pokud ji absolvujete, je třeba si k procházce připočítat 4 a půl kilometru této naučné stezky. Kilometrů navíc nebudou litovat ani děti. Ty po stezce provede permoník Ruda, za jehož pomoci děti vykopou část tavicího kalíšku nebo si udělají bábovky ze zlatonosného písku. Stezka není sjízdná pro kočárky.


Naučná stezka zlatodolem Roudný. Foto: Jana Špačková

Z Roudného půjdeme asi tři kilometry po žluté turistické trase přes Laby ve směru na Libouň. U rybníka Strašík stojí malebné stavení – bývalý Strašický mlýn. Kdysi se tu prý usadilo strašidlo a zoufalému mlynáři dělalo neplechu. Když to se strašidlem vyzkoušel po dobrém i po zlém, objevila se odněkud stařena a slíbila, že mlynáři pomůže. Strašidlo v mlýnici tu noc řádilo, když najednou utichlo. Ve stropě po něm zbyla jenom díra. A stařenka? Ta si to tajemství nechala pro sebe, než jí stačil mlynář přinést odměnu, zmizela. Strašidlo se už nikdy nevrátilo, ale pojmenování Strašík mlýnu i rybníku zůstalo.
Kolem rybníka po červené dojdeme do Libouně, kde nás upoutá románská rotunda svatého Václava, ukrývající malby světic Barbory a Kateřiny. 


Rotunda v Libouni. Foto: Luboš Račanský

Působivou scenérii rotundy z počátku 13. století dotvářejí letité lípy – malo a velkolistá. Poblíž nich je umístěna socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1728. Hned naproti si alespoň zvenčí můžeme prohlédnout před pár lety zrekonstruovaný zámek. Z Libouně nás kolem strohé výklenkové kapličky z přelomu 18. a 19. století dovede zpátky do Zvěstova po dvou a půl kilometrech červená turistická trasa.

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů