Všechny aktuality

Tip na podzimní procházku: za stříbrem na Hřivu nebo za barokem do Nesper

aktuality

30.10.2018

Za červeným kamenem a stříbrem na Hřivu

Na první, zhruba čtyři kilometry (přes Mkrvovou Lhotu a Ostrov šest kilometrů) dlouhý výlet na vrch Hřiva, se vydejte po červené turistické trase ve směru na Louňovice pod Blaníkem. Při stoupání do kopce se občas nezapoměňte ohlédnout, Veliš s kostelíkem svatého Josefa budete mít jako na dlani.
Kousek od rozcestí na samotném vrcholu Hřivy (519 m.n.m.) najdete krásné skalní výchozy z nepřehlédnutelného červenavě zbarveného křemene. Kromě něj ukrývá vrchol pyrit, sfalerit, baryt, chalkopyrit, galenit, kalcit, sádrovec nebo ryzí stříbro. Pro sběratele minerálů představuje kopec nad Veliší velmi lákavou a zajímavou lokalitu. Na své si přijdou i vyznavači geocachingu. Přímo na Hřivě lze „odlovit” kešku, která je součástí série Lesní poklady (pravidla hry I souřadnice lokality naleznete na www.blanicti-rytiri.cz). Z Hřivy se do Veliše můžete vrátit stejnou cestou, případně přes Mrkvovou Lhotu - romantickou vesničku „na konci světa” s krásným výhledem na Blaník a Ostrov, kde můžete navštívit Farmapark Blaník.


Hřiva představuje pro sběratele minerálů lákavou lokalitu. Foto: J. Kadlec

 

Za barokní sýpkou do Nesper

Z Veliše se po silnici vydejte do Nesper. Dominantou osady je mohutná barokní sýpka. situovaná mezi dvěma rybníky. V jižní části hospodářské budovy je patrný zbytek obytné věže původní tvrze.  Západně od sýpky se dochovaly zbytky další stavby původní tvrze, původně zřejmě věžovitého charakteru Jeden a půl kilometru dlouhá naučná stezka vás dovede k polosamotě Buchov.  Zde stojí za to posedět a pokochat se nádherným výhledem na Blaník. Pokud se nechcete vrátit stejnou cestou (4 km), vystupte ještě o něco výše a napojte se na zelenou turistickou značku. Ta vás provede do příjemné vesničky Bedřichovice se starobylým kostelíkem z přelomu 12. a 13. století. Zpátky do Veliše či Nesper dojdete po málo frekventované silničce, případně můžete zvolit dobrodružnější polní cestu do Nesper.


Nesperská barokní sýpka s pozůstatky tvrzi z 15. století.​​​​​​​ Foto: J. Špačková

 

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů