Všechny aktuality

Děpsí pochod zve do podzimně zbarveného kraje pod Blaníkem

aktuality

10.10.2018

Jak název pochodu napovídá, je určen hlavně pro děti a psi, respektive jim jsou přizpůsobeny dvě okružní trasy. Ta kratší má necelých pět kilometrů a se zastávkami u jednotlivých stanovišť a pauzou na svačinu ji zvládnete projít během dvou hodin. Ta delší měří necelých šestadvacet kilometrů a vede z Vlašimi Jinošovským údolím směrem na Krasovice přes Velký a Malý Blaník.


Kratší trasa Děpsího pochodu vede Vlašismkým parkem. Foto: Facebook Děpsí pochod

Jinošovské údolí s pěti rybníky (Galilejský, Vápenský, Kačák, Jírovec a Utopenec) na potoce Orlina s přilehlými loukami je jedním z oblíbených vycházkových míst Vlašimáků.

U Krasovic můžete vycházku spojit s návštěvou Domu přírody Blaníku.
V jaké kondici je blanické vojsko? To se dozvíte v sympatické roubence na úpatí hory Velký Blaník. U Krasovic poblíž Kondrace vyrostlo nedávno návštěvnické centrum Dům přírody Blaníku. Jeho vstup střeží rytíř v brnění. Respektive vstup do Veřejové skály, jejíž velkoformátovou fotografii najdete hned u vstupu do roubenky. Stačí otevřít dvířka, přiložit ucho a čekat.
Většinou uslyšíte chrápání, případně mlaskání, pokud blanické vojsko zastihnete při hostině. Někdy jakoby z dálky uslyšíte postesknutí: „Mně se ještě nechce vstávat.“ Překvapit vás může stručný příkaz: „Zavři, táhne!“ vyzívající mimo jiné k pokračování v prohlídce expozice.
A že je na co se koukat! Z rozměrného plastického modelu okolní krajiny vystupují pohoří v okolí Blanické brázdy, táhnoucí se od Sázavy až k Mladé Vožici. Nad plastickou mapou s informacemi o přírodních i historických zajímavostech kraje zatoužíte poznat Podblanicko na vlastní kůži, nejen z fotografií, rozmístěných kolem mapy.
Pokud se vám podaří odtrhnout děti od poslouchání rytířů v útrobách Veřejové skály, mohou si zasoutěžit o placku s georytířem nebo si vymalovat jednu z mokřadních vážek.
Část expozice Domu přírody Blaníku je věnována geologii, stejně jako venkovní expozice s ukázkou hornin a interaktivními prvky. Příjemné posezení nabízí altán, občerstvení lze zakoupit v Domě přírody.
Na dohled od Domu přírody začíná naučná stezka S rytířem na Blaník. Právě poté vede část Děpsího pochodu. Kromě čtrnácti zastavení naučné stezky, informujících o historii a přírodě Blaníku, na ní najdete i sedmnáct hravých zastavení nejen pro děti. Ty se konečně budou moci u opravdové Veřejové skály zaposlouchat, zda blaničtí rytíři ještě spí.


Dům přírody Blaníku bude bavit celou rodinu. Foto: Vít Švajcr

Z Velkého Blaníku vás trasa Děpsího pochodu povede přes Malý Blaník.

Zatímco Velký Blaník navštíví ročně osmnáct tisíc turistů, jeho menší soused – Malý Blaník – zůstává s několikatisícovou návštěvností ve stínu. Pět set osmdesát metrů vysoká hora je známá především pozůstatky kaple sv. Máří Magdaleny.
 Mystickou atmosféru vyzařuje smrk ztepilý, rostoucí ve středu kaple.  Svou výškou 37 metrů převyšuje okolní porost, obvod kmene je 3,22 metru. Strom nese pojmenování Velký mnich a míval svého souseda Ministranta, který se již zřítil. Stáří stromu je kolem dvou set let, růst začal v době, kdy se rozpadala střecha zrušené kaple. Na tabuli památného stromu je umístěna schránka s návštěvní knihou, v níž můžete zanechat památnému smrku vzkaz.

Pohled na Velký Blaník. Foto: Pavel Jakubův

Z Malého Blaníku vás trasa pochodu dovede zpět do Vlašimi.

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů