Všechny aktuality

Tip pro sychravé podzimní dny: Muzeum v Trhovém Štěpánově potěší a zahřeje na duši

aktuality

2.10.2018

Ve středověkém domě na náměstí poblíž kostela svatého Bartoloměje bylo Muzeum Štěpánovska zřízeno na podzim roku 2004. Funguje hlavně jako prostor pro výstavy, které obměňujeme zhruba čtyřikrát do roka. Stálá expozice muzea je věnována historii Štěpánovska, expozice užitkových předmětů z dob minulých z části využívá původních dispozic historické budovy.


Stálá expozice Muzea Štěpánovska. Foto: Jana Špačková

V muzeu je stálá expozice věnovaná slavnému rodákovi
Jde o akademického malíře, profesora Josefa Tříšku, který se narodil v Trhovém Štěpánově 16. Března 1885, a zemřel v roce 1967 v Praze. Umělec zvláště v posledních letech života často vzpomínal na Štěpánov, k němuž se choval jako vstřícný donátor. Nejenže jako pedagog přispíval na místní školu, věnoval rodišti soubor svých děl. Sbírka byla původně instalována v rodném domě malíře, kde byla expozice slavnostně otevřena v červenci 1970 za přítomnosti jeho manželky Zdeňky Tříškové. V roce 2012 pak byla přemístěna do  Muzea Štěpánovska a  zpřístupněna veřejnosti. Josef Tříška je pochován na místním hřbitově, o jeho hrob stejně jako odkaz se město pečlivě stará. Perličkou je, že byť je na hrobě umístěný zajímavý pomník s dvojitým křížem a kovovým reliéfem truchlící mladé dívky a nápisem „U maminky a tatínka,“ Zdeňka Tříšková zde pochována není, ačkoli se to traduje a najdete to v některých turistických průvodcích. Za svobodna se jmenovala Jirásková, byla dcerou spisovatele Aloise Jiráska a pochována je společně se svými rodiči v Hronově.


Galerie Josefa Tříšky. Foto: Jana Špačková

Co dalšího muzeum nabízí?
V muzeu vznikl turistický bod – jakýsi předstupeň turistického infocentra, který vítá turisty v pravidelné otevírací době, kde můžete využít služby internetového připojení, drobného občerstvení, zdarma získat nebo si zakoupit turistické propagační materiály a dozvědět se tipy na výlet, ubytování nebo stravování v regionu.

Muzeum Štěpánovska
Vlašimská 62
257 63 Trhový Štěpánov
Mgr. Stanislav Kužel
tel: 724188 645
e-mail: muzeumtrhovystepanov@seznam.cz
otevírací doba: Po – Pá: 9:00 – 11:30, 13:00 – 15:00 (v ostatní dny nebo hodiny je možnost objednat prohlídku na tel: 724 188 645)

Kam dál ve Štěpánově?

Nejvýznamnější architektonickou památkou je kostel sv. Bartoloměje ze 13. století. Neogotickou podobu získal koncem 19. století. Kolem kostela zachovalá hradba a barokní hřbitovní brána, v triumfálním oblouku gotická malba.


Kostel sv. Bartoloměje v Trhovém Štěpánově. Foto: Jan Hocek

Počátky židovského hřbitova sahají do první poloviny 15. století, nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1711. Hřbitov byl používán do roku 1943. Po roce 1969 sem byla přemístěna část náhrobků ze zrušeného a zatopeného hřbitova v Dolních Kralovicích. V 80. letech 20. století byl hřbitov restaurován. Jde o jedinou dochovanou památku na židovskou komunitu v Trhovém Štěpánově.

 

Autor: Alena Konvalinová
Kategorie:
Projekt: