Všechny aktuality

Nevíte, co s volným pátkem? Votice nabídnou Svatováclavské slavnosti a výstavu 100 let republiky

aktuality

25.09.2018

Svatováclavské slavnosti začnou v 10 hodin na Komenského náměstí. Připravený je bohatý program, který snoubí historickou a moderní část. Obdivovat můžete historické tance, přiučit se různé techniky šermu nebo zhlédnout pásmo středověkých soubojů. V hudební části programu vystoupí odlochovická kapela Poprask, Strahovanka s Josefem Zímou, ZUŠ Band Votice s Bartolomějem Rottou, Veronikou Liškovou a ratměřickou dětskou kapelou SAKRA MEJDL nebo hudební uskupení saxofonistů s Brandýsa nad Labem, vystupujícím pod názvem Sax Band. Podvečer bude patřit zpěváku Vlastu Horváthovi, speciálním hostem letošních slavností je zpěvák Michal Hrůza, který rozezpívá votické náměstí mezi 19. a 20. hodinou. Následovat bude světelná show na téma 100 let české státnosti a chybět nebude ani velkolepý slavnostní ohňostroj u příležitosti založení republiky.
Hlavně děti potěší pouťové atrakce u bývalého pivovaru, milovníky zvířat pak chovatelská výstava v areálu u benzínové pumpy ve směru na Polský vrch.


Program Svatováclavských slavností nabídne historicky laděná vystoupení, například dobové tance. Foto: Jana Špačková

U příležitosti Svatováclavských slavností se nabízí poznat votické památky, které budou mít v tento den otevřeno:

Vyhlídková věž Václavka
Shlédnout dolů z věže kostela sv. Václava můžete 28. září od 10 až do 20 hodin. Pokud využijete večerní hodiny, naskytne se vám pohled z výšky pětatřiceti metrů na zšeřelé město.
Kostel svatého Václava je nestarší památkou ve Voticích. První písemný záznam pochází z roku 1352, ačkoli kostel je nepochybně zhruba o sto padesát let starší. Jeho dnešní podoba je barokní. Kostelní věž bývala původně nižší. Roku 1894 byla věž zvýšena o jedno patro a opatřena novou střechou. Od tohoto roku také hodiny na farní věži odměřují městu čas.


Věž kostela sv. Václava slouží jako vyhlídka. Foto: Martin Špoula

Židovský hřbitov
Od 10 do 12 a od 13 do 15 hodin si můžete prohlédnout votický židovský hřbitov. Rok založení neznáme, pohřbívalo se zde prokazatelně již od první poloviny 16. století. Od roku 1885 je součástí areálu hřbitovní síň a márnice. Hřbitov se rozkládá na ploše 2340 m2 a do dnešní doby se dochovalo 360 náhrobků, z nichž nejstarší dochovaný pochází z roku 1705. Nápisy na náhrobních kamenech jsou ve třech jazycích - herbrejskyněmecky a na nejnovějších také česky. Poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1962.


Bývalá márnice židovského muzea je upravena na expozici. Dozvíte se v ní zajímavosti o židovské komunitě ve Voticích. Foto: Miroslav Brdek

Expozice Vlastivědného klubu Votice
V přízemí staré radnice přímo na Komenského náměstí se můžete přenést do historie města. Expozice „Votice v minulosti“ bude otevřená od 10 do 12 a od 14 do 16 hodin.
V expozici je vystaveno mnoho zajímavých exponátů z Votic a okolí. K těm nejzajímavějším patří dva sekeromlaty staré 4-5 tisíc let, dva hodinové stroje, jeden z kostela sv.Václava z roku 1895 a druhý ze staré radnice nebo nálezy z posledních úprav Komenského náměstí. Vzácným exponátem je i kamenný mezník, se znakem čtyřlisté růže, nebo torzo kružby gotického okna z tvrze v Martinicích.


Expozice „Votice v minulosti“ skrývá množství cenných předmětů z minulosti města. Foto: Jana Špačková

Kostel sv. Františka z Assisi
Kostel bude otevřený po dobu Mše za národ a za město, kterou bude páter Henrik Adamczyk sloužit od 10 hodin. Po mši si můžete interiér kostela prohlédnout skrz instalovanou mříž.
Klášterní kostel byl založen v roce 1629. Hlavní oltář v barokovém slohu pořídila roku 1722 baronka Anna Frant. z Talmberka. Je na něm obraz modlícího se sv. Františka. Po stranách stojí sochy sv. Petra Alkantarského a sv. Kapistrána. V hořejší části oltáře je dřevořezba Nejsvětější Trojice. V lodi jsou 3 oltáře - po stranách vítězného oblouku dva novější s polychromovanými sochami Božského Srdce Ježíšova a sv. Josefa, a třetí mramorový se sochou sv. Antonína, zřízený roku 1663 Janem z Talmberka. Kazatelna je neobvykle vpravo. V osmihranné kapli, přistavěné roku 1700, je oltář s obrazem Panny Marie a Ježíškem. Obraz je z doby založení kláštera, nazývá se "pasovský". O obraze, který dříve býval vyhlašován za zázračný, kolovala mezi lidem pověst, že mění svou barvu v přítomnosti velkého hříšníka.


Interiér kostela sv. Františka ve Voticích. Foto: Jana Špačková

Klášter sv. Františka z Assisi
Od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin můžete zavítat do Galerie sv. Františka a dalších expozic v bývalém františkánském klášteře. Dozvíte se zajímavosti z historie města, ze života františkánů, ze života významných osobností Votic nebo si prohlédnete zrestaurované fresky v klášterní kapli. Určitě se podívejte také na v letošním roce zrekonstruovanou podobu rajského dvora.
Návštěvu kláštera doporučujeme také kvůli výstavě 100 let republiky, která byla zahájena 21. září. Na výstavě se konkrétně dozvíte, kteří otcové a synové z Voticka byli odvedeni do válečné vřavy let 1914 – 1918 a přečtete si konkrétní osudy některých z nich. Prohlédnete si také válečné deníky, dobové fotografie, ale i předměty, vážící se k první světové válce či době První republiky. Vystaveny jsou sokolské kroje, polní lopatky, prvorepublikové bankovky, zbraně či helmice.


Výstava 100 let republiky ve votickém klášteře se těší velkému zájmu. Foto: Jana Špačková

Pokud 28. září nestihnete navštívit vše, co vám Votice nabízejí, můžete návštěvu některých památek odložit a Votice navštívit opakovaně. Město skrývá i další zajímavé památky – kopii Božího Hrobu, Husův sbor, sokolovnu… Více informací včetně otevíracích dob naleznete na www.mkcvotice.cz

 


 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů