Všechny aktuality

Svatý Václav opět po roce zavítá do Louňovic - v sobotu 22. září

aktuality

17.09.2018

Kde jinde oslavit svátek svatého Václava než v místě tolik spjatém se svatováclavskou legendou?  Kde jinde zažijete průvod družiny svatého Václava, který sestoupá z hory Blaník, aby na zámecké zahradě pokynul svým poddaným? Kde jinde stráví příjemný den celá rodina a každý si najde to svoje? Přece v Louňovicích pod Blaníkem.Kdo by neznal svatováclavskou legendu, umně podanou Aloisem Jiráskem: Až miličínský lev zařve, Blaník se otevře a proti nepřátelům vyrazí v plné zbroji svatováclavské vojsko. Nemějte obavy, svatováclavské vojsko sestupuje z Blaníku do Louňovic každým rokem, vždy v sobotu před svátkem svatého Václava, a to nikoli, aby bojovalo, ale aby ochutnalo dobrou medovinu, středověké pochutiny a další dobroty, které pro něj louňovičtí poddaní přichystali. 

Letos svatý Václav se svými rytíři dorazí do zámecké zahrady v Louňovicích pod Blaníkem v sobotu 22. září ve 12:30. Po zdravici a slavnostním zahájení vyslechne koncerty dechové hudby Severka, Yvetty Blanarovičové, povídání Zdeňka Trošky, koncerty dětské hudební skupiny Sakramejdlo z Ratměřic a Velorex Rock. Ve 20:30 slavnosti ukončí spolu s ohňovou show.
 

Připraven je také bohatý doprovodný program. Na hřišti u pivovaru bude svá vozidla vystavovat Péťův podblanický veterán klub AČR Křížov, otevřeno bude mít Muzeum historie Louňovic pod Blaníkem i Muzeum včelařství Podblanicka. Zhlédnout můžete ukázky středověkých řemesel, hlavně děti se vyřádí na pouťových atrakcích. 

Kde se občerstvit nebo ubytovat?
Zámecká restaurace, Louňovice pod Blaníkem
Hostinec Pod Blaníkem, Louňovice pod Blaníkem, tel: 317 852 632
Chaloupky pod Blaníkem, Světlá, tel.: 603 155 215, 603 264 066, www.statekblanik.cz
Království pohádek a hospůdka U Hastrmana, Býkovice, tel.: 723 074 729, e-mail: korri@seznam.cz
Ubytování pod Blaníkem, Vlastišov, tel.: 605 341 534, 603 351 765, www.ubytovanipodblanikem.cz 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie:
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů