Všechny aktuality

Běháte rádi? Zkuste sobotní Šustův běh v Jankově

aktuality

17.09.2018

Když se řekne Jankov, vybaví se všem, kteří jsou anebo kdy byli školou povinní, jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války – bitva u Jankova roku 1645. Málokdo už si ale vzpomene, že obec je rodištěm Josefa Šusty, nestora českého rybníkářství.

Slavného rodáka připomíná každoročně Šustův běh. Více jak sto závodníků se v sobotu 22. září opět postaví na start pátého ročníku tohoto závodu. Registrace je od 9 hodin, hromadný start proběhne o hodinu později. „Čekání na startovní povel si mohou závodníci zkrátit v žákovské kavárně, kde pro ně bude připraveno tradiční občerstvení a také ochutnávka rybích specialit. Na připravených panelech se budou moci dozvědět podrobnosti ze života Josefa Šusty nebo si ve výstavní síni prohlédnout expozice věnované bitvě u Jankova a historii školství v Jankově,“ říká ředitel místní základní školy, která Šustův běh pořádá, Václav Nerad.Organizátoři Šustova běhu připravili od 9 hodin doprovodný program. V něm vystoupí dětská hudební skupina Sakramejdlo z nedalekých Ratměřic, využít můžete poradnu naturopatie nebo se podívat, jak v režii záchranářů ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim vypadá vypuštění zvířete do volné přírody. 

Nově upravená 4 650 metrů dlouhá trasa Šustova běhu vede kolem rybníků Hrad, Roháč a Tobolka. Odměnou běžcům není jen dobrý pocit ze zdolání trasy, ale také možnost v losování vyhrát živého kapra, tričko s logem závodu nebo dort nebo  jinou pěknou cenu. Startovné je dobrovolné.


Koho by čas netlačil, může se prohlédnout neobvyklou rokokovou osmibokou kapličku se sochou svatého Jana Nepomuckého, která stojí hned u školy, nebo se projít po náměstí ke kostelu Jana Křtitele.

Jankovské rybníky si můžete prohlédnout také díky naučné stezce Okolo rybníků, která má tři zastavení. Je dlouhá asi 1,1 kilometru a lze po ní dojít až k vyhlídkovému altánu, odkud je vidět nejen okolí Jankova, bojiště slavné bitvy, ale též panorama Velkého a Malého Blaníku na obzoru. „Od jankovských rybníků lze třeba během půldenního výletu pokračovat po žluté turistické značce přes celou oblast přírodního parku Džbány-Žebrák až do Votic,“ radí jankovská starostka Jitka Jonsztová.

Více na www.obecjankov.cz

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů