Všechny aktuality

Babí léto na Sázavě - Šternberský trojboj nebo výlet po vodě i s koloběžkou

aktuality

13.09.2018

Šternberský trojboj 

Už po třetí se v sobotu 15. září v Českém Šternberku uskuteční závod dvojic v trojboji běh - kanoe - kolo. Vezměte svého parťáka, uběhněte 6,4 km, ujeďte na kanoi 3,8 km a na kole 13 km. Soutěžit mohou dvojice mužské, ženské i smíšené.Na netradiční závod je třeba se přihlásit, více informací naleznete zde: http://www.pujcovna-lodi.cz/sternbersky-trojboj

Poprvé na vodě? Nevadí!

Pokud vás závodění neláká, i přesto se vydejte na Sázavu. Na sjezd řeky je ideální doba, Sázava napršela a je sjízdná. 
„Těm, kteří se chystají na vodu poprvé a rodinám s dětmi bych doporučila jeden z nejkrásnějších úseků řeky - z Českého Šternberka přes Rataje do Ledečka. Zhruba devět kilometrů zvládne zkušený vodák ujet za dvě hodiny, klidnou plavbou za tři až čtyři hodiny. Kromě nadjezí jinak líná Sázava v tomto úseku poměrně teče, ale není to žádná divočina. Začínající vodáky a rodiny s dětmi proto neodradí úmorné celodenní pádlování, které ještě tolik neumí a je pro ně silově náročnější. Tekoucí úsek ocení i zkušení vodáci, kteří si mohou plavbu prodloužit až do města Sázava,“ radí Eliška Dvořáčková z Půjčovny lodí Samba.
Pro tento úsek jsou na výběr různá plavidla - rafty, kánoe, kajaky, nafukovací kánoe i paddleboardy.Asi největší úskalí vás bude čekat hned u jezu v Českém Šternberku. Lze ho obejít suchou nohou po břehu. Poté, co řeka opustí městečko, jemuž vévodí hrad na skále, zjistíte, proč je trasa od hradu do Ledečka u vodáků tak oblíbená. Podél pravého břehu se v klidné vodě odrážejí skály, vyčnívající nad lesy. Sem tam na nich zahlédnete horolezce. Krátkou zastávku můžete udělat v kempu v Ratajích and Sázavou.
Z Ledečka do Českého Šternberka se můžete vrátit na koloběžkách. 
„Zpáteční trasa je o dva kilometry kratší než lodí a podél vody vede až její druhá polovina. Z Ledečka vyrazíte na kopec, kde se napojíte na zelenou turistickou značku a pak hurá z kopce a příjemný pětikilometrový dojezd po rovince až do Českého Šternberka,“ popisuje  trasu pro koloběžky Eliška z Půjčovny lodí Samba, která zajistí vyzvednutí plavidla a bagáže ve Šternberku a připraví vám koloběžky. Kam na koloběžce?
- trasa z Ledečka do Českého Šternberka vhodná v kombinaci s loděmi
- malý okruh kolem Českého Šternberka (podél řeky na Červánka a zpět kolem hradu)
- sjezd na koloběžkách z Drahňovic přes údolí a podél řeky do Českého Šternberka
- vyjížďka z kempu Horka do Zruče, případně až do Chabeřic a zpět
Koloběžky jsou k dispozici v Českém Šternberku, na objednání i jinde. Více na: http://www.pujcovna-kolobezek-sazava.cz

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie:
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů