Všechny aktuality

Rozhlédněte se po Vlašimi z věže Husova sboru

aktuality

23.08.2018

Pokud ještě nemáte hrací kartu Velké turistické hry s rozhlednami v Kraji blanických rytířů, rádi vám ji zdarma dají v Podblanickém infocentru v areálu vlašimského zámku. Nebo si ji můžete stáhnout zde:
http://vylety.blanik.net/userfiles/files/let%C3%A1ky/RN%202018_tisk.pdf


Správné odpovědi budeme losovat až 11. 11. 2018, takže máte ještě spoustu času navštívit devět rozhleden a vyhlídkových věží, na každé z nich zodpovězením jedné otázky získat číselnou indicii. Pokud je sečtete, získáte číselný kód, titul „Rytíř rozhleden“ a můžete se zúčastnit losování o hlavní cenu soutěže – let letadlem nad Krajem blanických rytířů pro dvě osoby!

Do Vlašimi vás Velká turistická hra s rozhlednami zavede hned dvakrát. Jednou si prohlédnete město a park z věže zámku, podruhé vás pohled na jinou část města čeká právě z věže Husova sboru.

Po vzniku Církve československé husitské se do nového sboru ve Vlašimi přihlásilo mnoho občanů. Následující rok už měla církev svého prvního faráře a na podzim 1924 se začalo s budováním základů pro farní kostel ve funkcionalistickém slohu s prvky tradicionalismu. Architektem dnes cenné stavby byl Rudolf Javůrek. Slavnostní otevření Husova sboru se uskutečnilo o dva roky později – 28. října 1926. Z konce téhož roku pocházejí hodiny na věži.

V roce 1946 získal kostel varhany, dílo slavného Jana Tučka z Kutné Hory.
Při chrámu působil pěvecký i divadelní kroužek, hrála se loutková představení, pořádaly večery písní a poezie. Komunistický režim církevním aktivitám nepřál, akce pro veřejnost byly obnoveny až v osmdesátých letech.
Samotná stavba je od roku 2001 kulturní památkou České republiky. Kromě věže (kde si můžete prohlédnout nejstarší vlašimský zvon z roku 1438) a vyhlídky z ní je zajímavý také interiér kostela. Navštívit ho můžete až do 23. září každý den od 9 do 19 hodin, od podzimu pak do 16:30.
Určitě si všimněte plastiky žehnajícího Krista od sochaře Jana Vítězslava Duška, jednoho z nejvýznamnějších sochařů třicátých let 20. století.

Věž Husova sboru ve Vlašimi je přístupná Po 10 – 12 hod. a Pá 16 – 18 hod. a na předchozí telefonické objednání (tel. 792 239 868).

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů