Všechny aktuality

Jindy poklidnou hladinu ratměřické Lazny rozčeří v sobotu Hasičská fontána

aktuality

20.08.2018

„Čtrnáctý ročník vodní show na rybníku Lazna bude věnována stému výročí české státnosti. Od 21 hodin se budou vodní sloupce snoubit se světelnými efekty a například Smetanovou Vltavou a hudbou dalších Čechů, které ocenil svět,“ láká k návštěvě jedné z nejnápaditějších akcí v regionu ratměřický starosta a hasič Viktor Liška a dodává, že stejně jako v letech minulých bude předskokany velké fontány od 20:15 místní hasičský potěr. „Protože štafetu je třeba předávat.“


Vodní show na rybníku Lazna v podání ratměřických hasičů. Foto: Archiv obce Ratměřice

Pokud do Ratměřic přijedete dřív, určitě navštivte Hasičskou expozici v přízemí Obecního úřadu na návsi. 
„Hasičká expozice vznikla v roce 2009 jako dárek k osmdesátinám místního sboru. Její hlavní postavou je již zmíněný sedlák Oneš, nejobdivovanějším exponátem stará koňská stříkačka. Ta nepochází z Ratměřic, ale z osady Skrýšov, kde byla po roce 2000 nalezena. Místní hasiči ji opravili a zprovoznili, tak, že by byla schopná zásahu. Naštěstí zná dnešní doba rychlejší a výkonnější prostředky,“  představuje technický unikát ratměřický starosta Viktor Liška.
Koňka, stejně jako z dnešního pohledu poněkud nepraktické bílé hasičské stejnokroje, přilbice, vyznamenání, ale i historické dokumenty jsou vystaveny za skleněnou stěnou. „Muzeum je tak přístupné prakticky kdykoli, pokud si chcete exponáty a informační panely prohlédnout zblízka, je to možné v úředních dnech obecního úřadu,“ vysvětluje starosta.
Při „práci“ můžete koňku vidět třeba právě v sobotu 25. srpna při Ratměřické hasičské fontáně. 


Hasičská expozice v přízemí ratměřického Obecního úřadu. Foto: Archiv obce Ratměřice

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů