Všechny aktuality

Vydejte se křížem krážem okolo Olbramovic

aktuality

20.08.2018

Trasy pochodu můžete absolvovat na kole, koloběžce nebo po svých, a klidně i s kočárkem.  

První metry povedou obcí kolem kostela Všech svatých, jehož románskou historii připomíná věž s dělenými sloupky. Kostel obklopuje hřbitůvek vesnického typu. Mimo jiných na něm leží též 82 vězňů z transportu smrti, který projížděl olbramovickým nádražím v květnu 1945. Navštívit můžete také špejchar – sýpku, přestavěnou v první čtvrtině 18. století z obytné tvrze s obrannou věží. Dnes slouží jako kulturní centrum obce, aktuálně (od dubna do září) si zde můžete prohlédnout výstavu dřevěných plastik Hany Kohlové a Václava Vondry. Na špýchar dohlížejí dvě pískovcové sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty z roku 1706.


Špýchar v Olbramovicích

Trasy pochodu vás zavedou do srdce přírodního parku Džbány-Žebrák, který je domovem mnoha zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. U Podhrázského rybníka jako by se zastavil čas, i když kolo čtvrt tisíciletí starého mlýna už doklapalo.  

Při pochodu se možná rozhlédnete po krajině z celoročně volně přístupné dřevěné rozhledny nad Kochnovem nebo od mohutné barokní sýpky, která se hrdě tyčí nad pozůstatky středověké tvrze nad Křešicemi. Zabrousíte také třeba až k vrchotojanovickému zámku, nebo alespoň minete některá ze zastavení Naučné stezky Po stopách Sidonie Nádherné, která by vás až k zámku dovedla.


Špýchar nad Křešicemi

Po cestě budete míjet kapličky, křížky a zvoničky, připomínající, stejně jako olbramovický kostel, který vás už z dálky bude vyhlížet, rozmanitosti lidové architektury sakrálního charakteru.  

Odměnou pro pochodníky nebudou „jen“ zážitky nasbírané po trase, ale také občerstvení v cíli a večerní promítání letního kina. Promítat se od 20 hodin bude česká komedie „Dvě nevěsty a jedna svatba".


Příroda v okolí Olbramovic nabízí kouzelné scenérie.

 

Text byl převzat z aktuálních Rytířských novin. Více pozvánek na výlety a akce v Kraji blanických rytířů naleznete zde: 
http://vylety.blanik.net/userfiles/files/let%C3%A1ky/RN%202018_tisk.pdf

 

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: