Všechny aktuality

Nový spolek - nový vítr pro turistický ruch v Kraji blanických rytířů

aktuality

15.08.2018

13. srpen 2018 je datem vzniku zapsaného spolku Kraj blanických rytířů. Po čtrnácti letech práce vytváří doposud neformální uskupení obcí, neziskových organizací a podnikatelů v cestovním ruchu z Podblanicka oficiální organizaci. Jejím cílem je dosáhnout pro tento region certifikace oblastní turistické destinace.

První srpnový den se ve Vlašimi sešli zástupci 23 institucí – obcí, neziskových organizací a firem, aby založili spolek Kraj blanických rytířů, z.s. Cílem spolku je dosáhnout certifikace jako oblastní organizace destinačního managementu a začlenit se tak do nově vznikajícího systému destinačních oblastí v ČR. To by regionu přineslo nejen status oficiální turistické oblasti, ale i větší finanční podporu ze strany státu a Středočeského kraje.

 

Zakládajícími členy spolku se stali (abecedně):

města Benešov, Trhový Štěpánov, Vlašim, Votice, Zruč nad Sázavou, městysy Louňovice pod Blaníkem, Načeradec, Neustupov, obce Heřmaničky, Jankov, Kamberk, Mezno, Miličín, Olbramovice, Pravonín, Ratměřice, Smilkov, Veliš, Zvěstov, nezisková organizace ZO ČSOP Vlašim a podnikatelské subjekty Kulturní a informační centrum Benešov, s.r.o. a Půjčovna lodí Samba, s.r.o.

 

I po založení spolku chce Kraj blanických rytířů pokračovat v tom, co dělal doposud – v propagaci turistických cílů a služeb tiskovinami, v médiích, pořádáním akcí, provozováním webových stránek. Už teď jsou plánu i nějaké novinky. První z nich bude vytvoření slevové karty pro návštěvníky regionu.

 

O členství v novém spolku už projevily zájem další obce a neziskovky. Do spolku se může přihlásit kterákoliv organizace či podnikatelský subjekt, který se ztotožňuje s cíli spolku. Přijímání nových členů proběhne na nejbližší členské schůzi v listopadu 2018.

 

K založení spolku Kraj blanických rytířů, z.s. se vyjádřili:

Jsme především společenstvím lidí se stejným cílem, vztahem k regionu a velkou chutí něco pro něj dělat. To považuju za naši největší přednost, kterou si rozhodně chceme uchovat i do budoucna. Práce spolku bude stát na spolupráci nejen mezi členy, ale i s dalšími partnery, kteří se k nám budou chtít připojit,“ sdělil předseda nového spolku Viktor Liška.

 

Od nového spolku očekávám hlavně postupný posun k větší profesionalizaci. Myslím, že jsme došli na hranici toho, čeho lze dosáhnout bez podpory státu nebo kraje,“ řekla Kateřina Červenková z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

 

"Město Vlašim je a bude přirozeným centrem Podblanicka. Oblast turistického ruchu je v popředí našeho zájmu", říká starosta Vlašimi Luděk Jeništa a dodává: "Ze založení KBR z. s. mám velmi dobrý pocit, protože vznikl na základě soudržnosti a spolupráce měst, obcí, spolků a dalších subjektů a to je skvělý předpoklad pro jeho kvalitní fungování a další rozvoj". 

 

 

 

Doplňující informace -  od projektu až k organizaci destinačního managementu

Kraj blanických rytířů vznikl jako iniciativa několika obcí a neziskových organizací v okolí Blaníku v roce 2004. Nové marketingové aktivity s rytířem na kole jako maskotem slavily úspěch a postupně se k projektu začaly přidávat další obce a organizace. V regionu od doby vzniku projektu výrazně narostla nabídka turistických cílů i služeb. K nejnavštěvovanějším z nových cílů patří například Vodní dům v Hulicích, zpřístupnění kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, včelí svět v Hulicích, farní muzeum v Kondraci, Dům přírody Blaníku, paraZOO ve Vlašimi nové expozice v zámku Zruč nad Sázavou nebo nedaleká rozhledna Babka. Kraj blanických rytířů do letošního roku propagoval regiony Vlašimska, Voticka a Zručska. Do nového spolku se připojilo i město Benešov, takže plánovaná turistická oblast bude pokrývat většinu historického regionu Podblanicka.

 

Autor: Mgr. Kateřina Červenková
Kategorie:
Projekt: ------