Všechny aktuality

Vystoupejte na Kovářku a získejte další indicii Velké turistické hry

aktuality

3.08.2018

Z rohu zahrady na okraji Moravče nenápadně shlíží do kraje „jen“ třináct metrů vysoká rozhledna Kovářka. Místní kovář Ladislav Dobeš sháněl po úřadech povolení na její stavbu devět let. Když mu to spolu se získáním dotace z Evropské unie v roce 2011 konečně podařilo, vyrostla hrubá stavba kamenné rozhledny za neuvěřitelně krátkou dobu šestatřiceti dnů.

Cestou ke Kovářce budete míjet dům a dílnu Ladislava Dobeše. V Moravči je to všude „co by kamenem dohodil“, parkoviště na druhé straně vesnice je od rozhledny vzdálené asi sto padesát metrů.V posledních letech vyrůstají rozhledny po republice doslova „jako houby po dešti“. Kovářka je však za uplynulých sedmdesát let teprve třetí rozhlednou, postavenou v Čechách z kamene. Jde také o jednu z mála soukromých, ale veřejnosti přístupných rozhleden. K návštěvě zve po celý rok, prohlídky s výkladem zajišťuje kovář každý pátek a sobotu od 13 do 18 hodin, nebo po předchozí domluvě na tel. čísle 776 849 711. O prázdninách je rozhledna otevřena ve stejném čase i v neděli. Každý třetí pátek a sobotu můžete vidět Kovářku a z ní okolní krajinu v nočním hávu, noční prohlídky jsou možné po telefonické domluvě.

Cesta k rozhledně je lemována ohradou, za níž se klidně popásají ovce. Rozhlednu hlídají dva strážci, vyřezaní do kmenů starých stromů, na stráni nad úvozovou cestou můžete obdivovat pozůstatky starých sání, nasvědčující tomu, že majitel rozhledny je nejen kovářem, ale také sběratelem.Na první pohled připomíná Kovářka tak trochu středověkou věž. Obehnaná je vysokým dřevěným plotem se zastřešením. Pod ním se stejně jako ve věži ukrývá unikátní kovářské muzeum. Když vejdete dovnitř, máte pocit, že kovář jenom na chvíli odešel – exponáty ve středověké dílně jsou rezavé, poznamenané od práce, zkrátka autentické… Tady visí kleště, támhle kladiva, sekery nebo volský „obojek“. Kovář ale nikam neodešel, stojí před vámi a poutavě vypráví o svém království.

Na vyhlídku se dostanete po padesáti točitých ocelových schodech. Teď v zimě se do oken opírá sluníčko, výhled na zasněženou krajinu Mladovožicka je kouzelný. A má ještě jedno plus – nahoře v dřevěné vyhlídce je o poznání tepleji než dole pod rozhlednou.

Vyhlídkovou plošinu lemují staré tovaryšské listy, dobové ceníky nebo kovářské manuály. Prohlédnout si můžete staré fotografie z kovářských dílen nebo drobné kovářské nářadí, ležící v dřevěných vitrínách.

Úplný kruhový výhled zastiňuje les, zakrývající také zřícenu Šelmberka. Dohlédnete naopak na Mezivrata, Velký Blaník, prohlédnout z výšky si můžete okolní obce a také Mladou Vožici. Půjčit si můžete dalekohled.

Přímo před rozhlednou zjistíte odpověď na jednu z otázek Velké turistické hry s rozhlednami: Jaké číslo popisné má rozhledna Kovářka? Pokud hrací kartu hry nemáte, získáte ji přímo na rozhledně. Nebo si ji můžete zdarma stáhnout zde: http://vylety.blanik.net/userfiles/files/let%C3%A1ky/rozhledny_web.pdf

Autor: Mgr. Jana Špačková
Kategorie: regionální produkty
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů