Všechny aktuality

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

aktuality

14.08.2017

 

Jste vodáci tělem i duší, je vodáctví vaší vášní, koníčkem, způsobem relaxace nebo pouhou vzpomínkou na dětství či mládí?  Nejste jen tak obyčejní suchozemští turisté ale vodní turisté, kteří splouvají řeky a potoky? A litujete, že neexistuje pro vás vaše Mekka, místo zaslíbené?  Pak vězte, že pro vás máme dobrou zprávu. Unikátní muzeum v celých Čechách a možná i v Evropě bylo na konci září 2015 otevřeno ve Zruči nad Sázavou! Najdete ho v areálu Zručského dvora jen pár kroků od zámku a umožní vám poznat historii i současnost tohoto rekreačního sportu.

Zručský dvůr byl vybudován začátkem dvacátého století rodinou Schebků /posledních majitelů zámku před rokem 1948/, v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí a v jedné z budov, kde se dříve chovala prasata a drůbež, v takzvané slepičárně, vzniklo v roce 2015 unikátní Vodácké muzeum.

Nápad na vytvoření expozice vodáctví nebyl úplně nový. Ve své hlavě ho nosil nejeden milovník vodáctví, ale buď chyběly finance, prostory nebo obojí. Proto, když se objevil vhodný objektu v areálu Zručského dvora, srdce vodáků zaplesala. Vymýšlet, čím muzeum nadchne návštěvníky, pak byla spíše zábava než práce. Míla Pražák s celým týmem nadšenců od vody dodali nápady i exponáty pro celý projekt.

Expozice je vytvořena tak, aby se v ní každý vodák cítil jako doma, je celá v přírodním stylu. Pro všechny návštěvníky jsou samozřejmě nejzajímavější samotné exponáty lodí od dřevěných žebrovek po nejnovější laminátové lodě. A nejsou to kánoe a kajaky ledajaké. Najdete totiž mezi nimi i ty mistrovské, na kterých naši hrdinové dobývali svět pomocí svých excelentních výkonů na vodě.  Naleznete zde třeba unikátní kousek singlkanoe Lukáše Pollerta. Dalším cenným kouskem je korkový pás z meziválečného období.

Ale ani ve sbírce pádel není zač se stydět, vévodí mu pádlo, které třímal v ruce závodník Felix, případně se můžete pokochat pohledem na kajakářské pádlo z počátku minulého století. Využit byl vysoký strop budovy, a to k dřevěnému ochozu pro výstavu vodáckého oblečení a ochranných helem. Ale po pravdě některé oblečení například spodky vypadají v dnešní době spíše úsměvně a je na místě obdiv k průkopníkům vodáctví, v čem všem se na řeku pustili.

Dále zde můžeme nalézt model řeky s bezpečným a nebezpečným jezem – pusťte si lodičku a hned poznáte, který je který. Laminovací dílna nahoře v patře je plná dobových potřeb pro vodáka - opraváře lodí a mluvící figurína vám zde poví vtipný příběh o lepení lodí, poměrech pryskyřice, urychlovače a zalepení díry v lodi.  Takže se vám může stát, že odtamtud odejdete trochu ulepeni.

Historické vodácké tábořiště se zpívajícím kytaristou vás na chvíli vrátí do poloviny minulého století. U koutku s raftem si můžete vyzkoušet sílu i trpělivost a nafouknout celý raft manuální pumpou nebo se můžete pokochat rychlostí, s jakou ho nafoukne elektrická pumpa. Zajímavá je také část muzea určena k promítání, kde můžete zhlédnout historické filmy o vodáctví. Expozice není statická, ale neustále se rozrůstá nejenom o lodě, ale také o dobové fotografie a další exponáty.

Že byste se rádi do Vodáckého muzea přijeli podívat? V turistické sezoně je otevřeno každý den od 10 do 17 hodin. Pro větší skupinu turistů je otevřeno po předchozí dohodě v zámeckém infocentru ve všední dny i mimo turistickou sezonu.

Ať přijedete do Zruče nad Sázavou po řece, po silnici nebo železnici, určitě se vám bude u nás líbit. Tak AHOJ vodáci, těšíme se na vás.

 

Martina Fialová, převzato z časopisu Pod Blaníkem 2017/2

 

 

 

Autor: pořadatel
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: ------